Cdo javë do të ketë receta të reja gatimi, na ndiqni për te par më.

.

Gatimet tradicionale janë pjesë e kulturës sonë dhe kalohen brez pas brezi në mënyrë që të mos humbasin. 25,000+ receta gatimi,video receta, teknika dhe shumëçka tjetër në lidhje me botën e ushqimit.

.

Ajo bëhet kryesisht nëpër fshatra, ku është më e lehtë ndezja e zjarrit dhe puna me saç.

7,163 likes · 118 talking about this. . Në metropole si Tirana, përgatitja e flisë [].

Njerëzit atje përdorin shumë lloje përbërësish, të cilët zakonisht rriten në rajon, duke përfshirë patatet, karrotat, misrin, fasulet, lakrat, por edhe qershitë, arrat dhe bajamet.

Cdo javë do të ketë receta të reja gatimi, na ndiqni për te par më shum receta. Feb 24, 2022 · Vendoseni në një tenxhere me 700 ml -1l ujë dhe vendoseni në zjarr derisa gruri të ziejë. .

Foto:Flickr Thuhet se fjala kuzhinë vjen nga bashkimi i ku dhe ziejmë, pra vendi ku gatuajmë. Për të prezantuar gatimet tradicionale fierake i ftuar ishte shef kuzhinieri Flamur Hyka, i cili bashkë me zonjën Tefta dhe Eneidën gatuan tre receta që qyteti i Fierit indentifikon shijen e gatimeve të tij.

Ajo bëhet kryesisht nëpër fshatra, ku është më e lehtë ndezja e zjarrit dhe puna me saç.

Xhubleta eshte nje fund n.

Do ta kaurdisni deri sa të jetë shpërndarë e gjithë gjiza. Qe te.

. Peshku i pastruar dhe i lare pritet ne copa racioni, lyhet me miell dhe skuqet.

Kuzhina e rajonit verior ka origjinë rurale, bregdetare dhe malore.
Salcën e përftuar e vendosni në një pjatancë të madhe, sipër i hidhni pak rrush të thatë si dhe.
etj.

2.

Kuzhina e rajonit verior ka origjinë rurale, bregdetare dhe malore.

3. . Nga pikëpamja e sistemit modal/tonal, stili muzikor i qyteteve të Shqipërisë së Mesme është me të vërtetë i vështirë.

Foto: Flickr Flija është një gatim tipik shqiptar me brumë që kërkon shumë punë, mund dhe djersë. Cdo javë do të ketë receta të reja gatimi, na ndiqni për te par më shum receta. Pra shtrihet ne veri-lindje te Shqiperise ne dy anet e lugines se drinit te Zi duke u kufizuar ne lindje nga vargmali i Korabit dhe ne perendim nga vargmalet e Lures. Me pjatat e traditës në Berat. Shumë të shijshme dhe te shumellojshme janë dhe gatimet me miell misri te tilla si ngasrat (mesnik) me lakra të.

Më pas shtojmë ujë dhe e lemë pulën të ziejë.

XX, në shumicën e fshatrave, fondi i banesave pothuaj u përtri, duke ndryshuar tipet e banesave tradicionale të mëparshme. Merret peshku dhe pastrohet Krap (mundesisht), pastaj pritet ne feta, lyhet me miell, skuqet dhe vihet ne tave.

Gatimet e Shqipërisë së mesme, Tirana, Albania.

Peshku i pastruar dhe i lare.

Çdo vend i Ballkanit i jep këtij gatimi nuanca të rëndësishme të traditës vendase.

Pasi të lexoni listën më poshtë, do të kuptoni se disa nga pjatat apo gatimet më të mira në vend prejardhjen e kanë pikërisht nga Elbasani! Ballokumet.

Jul 28, 2015 · Sipas etnologut Thanas Meksi: “Nga burimet etnografike dhe gërmimet arkeologjike, harta kostumologjike e rajonit del e pasur dhe shumë e hershme.